Šrouby a matice..,,.

30. 06. 2019 21:57:15
Poslední dobou je cítím docela často kolem sebe. A nejde jen o písničku současné populární skupiny Mandrage.

Začalo to nenápadně ještě na Lidovkách. Působila jsem tam jako blogerka přes muziku od jara roku 2014. A působila bych dodnes, kdyby nám správa blogování pouhé dva týdny před koncem roku 2016 stroze neoznámila, že se zde záložka "Blog" ruší. Bez debat a námitek. Tečka. Zařiď si autore informovanost svých čtenářů, jak umíš. Náhradou nám nabídli prostor na IDNES, kde působím od prvního ledna 2017 dosud. Kdo zde publikoval ví, že to bylo docela jiné prostředí a spoustě lidí se moc nechtělo diskutovat tu veřejně. Mám od nich mnoho krásných reakcí přímo na svůj e-mail. To byl první šroub a matice, která utáhla svobodnou tvorbu na internetu.

Další etapa bylo, že kvůli autorským právům bylo nutné pod každou fotografií převzatou z internetu, uvádět adresně zdroj a autora. Chápu, začíná se hrát o peníze z autorských práv, a tak byl přidán tento šroub s maticí.

Když přišlo jako vichr do Česka GDPR, snažili se nám všichni vštípit do hlav, jak je třeba dbát na ochranu našich osobních dat. Týkalo se to každého – autorů i čtenářů. Je to jako když si dvojice odsouhlasí vzájemně alibi. Mají ho pojištěni oba. V tomto případě asi s ochranou dat přišel jakýsi „bratr“, který nám od té doby hlídá všechno (nebo aspoň se ohlídat všechno snaží), abychom náhodou o svá osobní data nepřišli. Kromě něho, samozřejmě výsostně mlčenlivého a stále bdělého. Otrávilo mě období, kdy jsem každou chvíli někomu po e-mailu musela potvrzovat, že s jeho ochranou GDPR buď souhlasím, anebo ji aspoň beru na vědomí. To už byl šroub a matice jako hrom.

Před pár dny přišly poslední dva – i s maticemi. Prakticky současně (časově) mi správci dat na YouTube poslali rozsáhlou jednostrannou změnu smlouvy, o používání jejich portálu. Je to cituji: „...aktualizace Smluvních podmínek v Evropském hospodářském prostoru a ve Švýcarsku.“ Protože jsem profesí účetní – a zvědavá, dala jsem si tu práci a prostudovala jsem změny podrobně. Sice jsem s YT žádnou smlouvu nikdy nepodepisovala, nicméně dozvěděla jsem se, že i jako externí uživatel jejich portálu, beze smlouvy, potřebuji autorský souhlas úplně na všechno, co použiji, přestože nejde v mém případě nikdy o komerční využití. Uvědomila jsem si, že obdobnou změnu podmínek před pár týdny anoncoval i Google.

Ve stejnou dobu vyšel na IDNES od adminů článek, který jste asi zaznamenali – zde přesné znění – o tom, jak redakce upravuje pravidla diskusí. Pravděpodobně v platnosti od 24.6.2019. I diskuse pod ním je výživná. Spolu se změnami na YT je to časově synchronní, i když asi neúmyslně.

Tedy zatím poslední šrouby a matice jsou utaženy. Teď možná už jen zbývá čekat, až nás zase někdo z blogování vypakuje. Možná i vymyslí další domeček, kde budeme smět pokračovat.

Víte, znáte mé blogy. V každém z nich používám nejen autorsky doložené fotografie, ale i zatím autorsky nedoložené hudební ukázky. Dokládám jimi krásu hudební tvorby a jsou v blogu naprosto klíčové. Nelze je vynechat. Všechna tato omezení stále víc omezují volnost zveřejňování čehokoliv na internetu. Já bych už nemohla ukázky volně používat, aniž bych se vystavila sankcím. A čekat, až mě i tady někdo pošle pryč, na to už jsem moc stará.

A tak se omlouvám všem svým příznivcům a čtenářům. Snažím se podrobně všem vysvětlit důvody, které mě vedou k ukončení svého působení zde. Je mi to vážně líto, protože povídat si s Vámi o hudbě, připravovat články a dokumentaci pro Vás, mě moc bavilo - zkrátka byla to moc hezká doba v mém životě. Chci Vám, svým čtenářům a příznivcům, poděkovat za přízeň, zájem, milá slova, kladná hodnocení i cenné kritiky, které mě hodně pomohly naučit se vyjadřovat přesně, pečlivě si v hlavě utřídit myšlenky a následně formulovat své úsudky a názory.

Vždycky budu za čas blogování na Lidovkách i zde vděčná. Má přítelkyně Anna mi nedávno napsala:

Je čas rození i čas umírání, čas sázet i čas trhat;
je čas zabíjet i čas léčit, čas bořit i čas budovat;
je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat;
je čas kameny rozhazovat i čas kameny sbírat, čas objímat i čas objímání zanechat;
je čas hledat i čas ztrácet, čas opatrovat i čas odhazovat;
je čas roztrhávat i čas sešívat, čas mlčet i čas mluvit;
je čas milovat i čas nenávidět, čas boje i čas pokoje.“

Můj čas zde vypršel. Kdo se bude dál zajímat a hudbu, bez ohledu na žánr, a pocítí zájem popovídat si o ní, může mne kontaktovat na adresu sumova@seznam.cz. Budu se snažit odpovědět všem.

Krásný život plný melodií - a hodně štěstí, zdraví a chuti do života přeji všem svým čtenářům.

Poznámka pro redakci IDNES:

Prosím, abyste odstranili a skartovali všechna data a zmínky o mně, v písemné, elektronické či fotografické podobě, ze všech vašich archivů, databází a evidencí, bez prodlení, jakmile uplynou termíny pro archivaci dané zákonem a souvisejícími předpisy. Děkuji velice za ochotu, dosavadní spolupráci a přeji redakci vše dobré.

Autor: Dana Šumová | neděle 30.6.2019 21:57 | karma článku: 16.74 | přečteno: 471x

Další články blogera

Dana Šumová

Je bourbon vždycky jen sklenka whisky?

Není špatný na pití, ještě lepší na poslouchání, ale nejlepší je mix obojího. A navrch doma, z fotelu.

6.5.2019 v 10:00 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 163 | Diskuse

Dana Šumová

Když se řekne BARTA

Laik se může tak snadno zmýlit. Zaměnit výtvarníka a hudebníka. Čárka nad „a“ se přehlédne jedna dvě...

15.4.2019 v 7:30 | Karma článku: 5.58 | Přečteno: 165 | Diskuse

Dana Šumová

Blanka zve na hezkou chvilku s: účinkujícími ve sborech rodiny Kühnů

Už jen pojem „Kühn“ je celá léta legendou. Naši rodiče pamatovali zakladatele dětského sboru Jana už od 30. let.

1.4.2019 v 7:30 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 100 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Jiří Dastych

Pár slov k přechylování

Jsem silně přesvědčen, že to co jsme je především dáno naší osobní i národní historií. Byli jsme vychováni a vyrostli v daném kulturně sociálním prostředí.

16.9.2019 v 15:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

František Kubásek

Ovlivňují neziskové organizace i moderování blogů na iDNES.cz?

Aby nedošlo k okamžitému smazání článku na základě špatných zdrojů, upozorňuji již zde, že se nejedná o článek, jehož výsledkem je jednoznačná odpověď na otázku zadanou v nadpisu, neboť styl "úvaha" toto nevyžaduje.

25.8.2019 v 8:46 | Karma článku: 33.63 | Přečteno: 689 | Diskuse

Pavla Havlíková

VOX POPULI aneb kam až může zajít satira? Je možné hlásat, že Bůh je homosexuál?

Nevím, proč redaktoři Reflexu podněcují k nenávisti a hanobení křesťanství, zapomínaje že i pro muslimy je Ježíš jeden z proroků. Nedivím se, že západní civilizace jde do „kelu“ (přesněji tam kde záda již mají neslušný název)

14.8.2019 v 20:10 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 154 | Diskuse

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 136 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 328

"Servírovat hudbu k jídlu je urážka nejen kuchaře, ale i hudebníka." - Gilbert Keith Chesterton

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz