Blanka zve na posezení s: Mr. Acker Bilkem (1. část)

7. 01. 2019 7:30:00
Byl Angličan, klarinetista a svérázná osobnost. Jmenoval se vlastně Bernard Stanley Bilk. Od dětství mu však říkali Acker, což znamená v nářečí Somersetu v Anglii, kde vyrůstal, totéž, co kámoš, parťák.
Mr. Acker Bilk - licence Creative Commons 3.0 Unported, snímek byl jen velikostně upraven a oříznut.Mr. Acker Bilk - licence Creative Commons 3.0 Unported, snímek byl jen velikostně upraven a oříznut. (Marquisofqueensbury http://jdem.cz/eqm7y2)

Vedle typické, pruhované vesty, štramáckého kloboučku a kozí bradky, ho nejvíc proslavil klarinet. Neopakovatelný a nadčasový. Kdo by to řekl? Obyčejný štěbenec z každé tancovačky. A co všechno lze, když se na něj umí opravdu dobře zahrát.

Pokud nemáte čas, náladu a třeba i sklenku dobrého pití, snad abyste si tyto melodie nechali na později. Je totiž nejlepší, vnímat je naplno. Zavřít oči, zabořit se do fotelu, zhasnout a ponořit vnímání hluboko. Do tónů a někdy i do sebe.

Je skoro nemožné vybrat cokoliv, protože všechno je dobré. Pokusila jsem se mé oblíbené kousky seskupit podle charakteristiky, i tak je ale budu muset rozdělit aspoň do dvou článků. Tak se tedy dejme do první poloviny.

Mezi nejslavnější melodie patří:

Stranger on the shore – znám ji asi tak od r. 1969 a vlastně mě k Mr. Ackerovi přivedla. Pustil mi jí z LP desky tatínek a asi mě zprvu zaujalo, že mi ji přehrál on, který tolik horoval pro klasiku. Po celá ta léta na mě působí, jako pohlazení zaječí pacičkou.

Cizinec na pobřeží - (Stranger on the shore) -Cizinec na pobřeží - (Stranger on the shore) - (http://jdem.cz/eqnxt2)

Když se přidá Jean, připadám si hýčkaná, jako kočička na polštářku.

HlubinyHlubiny (http://jdem.cz/eqnxd4)

Aria – mám ji skoro nejraději. Myslím, že je dobré zde zpytovat vlastní nitro. Vlastně k tomu přímo vybízí. Všimněte si obrovského rozsahu tónů a pomalé, naléhavé gradace tématu.

She – úžasná melodie a krásně předneseno. To platí neméně i pro One moment in time. Mimochodem – báječně se na ni tančí. Můžete jakkoliv, ale asi nejlepší by byl waltz.

Ona (She)Ona (She) (http://jdem.cz/eqnxh6)

Evergreeny:

Limelight – vzpomínáte? Českou verzi – „Světla ramp“ – měla v repertoáru Helena Vondráčková.

Snídaně u TiffanyhoSnídaně u Tiffanyho (http://jdem.cz/eqnxm5)

Fly me to the Moon – známější z oscarového filmu Snidaně u Tiffanyho režiséra Blake Edwardse, pod názvem Moon river na ni tančila Audrey Hepburnová. Autor melodie Henry Mancini.

What a wonderful world – a s tím ruku v ruce Nights in white satin – kouzelné melodie, báječné činely.

Alley cat – úplně vidím naší jako uhel černou Stázinku, jak si to nevzrušeně vykračuje na hřebenu střechy prohnat toho bělomoura od vedle. Slyšíte až ten skoro rolničkový klavír? I to je kumšt.

Nights in white satin - licence Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)Nights in white satin - licence Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (Marcel van Schooten - http://jdem.cz/eqnw66)

Alley cat (Toulavá kočka) - Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)Alley cat (Toulavá kočka) - Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0) (Landahlauts http://jdem.cz/eqnyh2)

Zvláštní kombinace nástrojů:

Send in the clowns – úchvatná dvojice – klarinet a harfa!

Cocktails for two – skvělá kombinace klavíru a klarinetu – jako stvořené pro meditaci s diskrétním barmanem na pláži.

Koktejly pro dvaKoktejly pro dva (http://jdem.cz/eqnxa7)

Jak lze zahrát klasiku soudobě:

OrnamentOrnament (http://jdem.cz/eqnw43)

Johann Pachelbel – Canon. Od 17. století se hraje neustále, na nejrůznější nástroje, v různých aranžmá a tolikrát, je to jakýsi prubířský kámen muzikantů.

A stejně tak tato Aranjuez – krásná hudba i krásné video. Inspirací byl Aranjuezský koncert od španělského komponisty Joaquína Rodriga. Velmi citlivě zde zapojil i lidské hlasy.

Stanley Meyer - Cavatina na téma od Deer Hunter v úpravě Acker Bilka – velmi hraná skladba autora, který je klasikem v tvorbě filmové hudby.

Tak si myslím, že na příjemný, sametově neuspěchaný rozjezd roku 2019, by to zatím stačilo. Příště si dáme podivuhodnou cestu kolem světa s trochou jazzu, blues a s rytmy. Samozřejmě pod klarinetem nezapomenutelného Mr. Ackera.

Nocturno - licence Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)Nocturno - licence Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0) (Peter Thoeny - http://jdem.cz/eqnzv9)

Poznámka:

Detaily o něm a jeho životě lze otevřít zde. Zájemci o ukázku z Aranjuezského koncertu Joaquína Rodriga si mohou poslechnout Adagio v klasické verzi. Ti, kteří obdivují klasické zpracování Pachelbelova Canonu in D-major, ho mohou vychutnat s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou Herberta von Karajana zde.

Obrázky v článku lze kliknutím zvětšit – informace, pokud není pod snímkem uvedeno jinak, získány z volně přístupných, veřejných zdrojů (CC0 Creative commons) na internetu (viz URL adresy v odkazech).

Autor: Dana Šumová | pondělí 7.1.2019 7:30 | karma článku: 13.08 | přečteno: 183x

Další články blogera

Dana Šumová

Blanka zve na hezkou chvilku s: Jaromírem Nohavicou (1.část)

Jarek je mimořádný. Naprosto. Texty jsou básně, hudba je dokonale doplňuje a ještě si jí umí sám hrát. A dobře. Berte toto jen jako první díl – trochu rozmarně vánoční.

24.12.2018 v 7:30 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 629 | Diskuse

Dana Šumová

Blanka zve na hezkou chvilku s: Wabi Daňkem

Všichni jsme se smutkem před rokem zkoušeli strávit informaci, že Wabi už není. Je to, jakoby se odlomil velký kus trampské legendy, nenávratně zmizel – a my už ho nikdy nenajdeme.

10.12.2018 v 7:30 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 259 | Diskuse

Dana Šumová

Blanka zve na hezkou chvilku s: Karlem Černochem

Tenhle vemlouvavý lyrik mě zarazil v chůzi už někdy na konci 60. let písní Nářek převozníka. Úžasně tvárný hlas, střídmý styl, neobvyklé aranžmá. Žádný vyložený hezoun, sympaťák na první pohled.

26.11.2018 v 7:30 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 5.78 | Přečteno: 98 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jak mě dokázalo vzrušit padesát vteřin

Podotýkám vzrušit duševně – ne sexuálně. Víte, netřeba hned do všeho plést erekci nebo zvlhčení intimní partií za účelem průniku. Ačkoli uznávám obé naznačené lze dosáhnout při mnohém.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 541 | Diskuse

Karel Orlík

Potřebujeme ještě v roce 2019 Bibli?

„Bible je jediný bestseler, jehož autor zná všechny své čtenáře.“ Izraelský král Šalomoun, syn krále Davida, ve své době nejmoudřejší muž na zemi, uzavírá svou životní „filosofii“ slovy: „Měj Boha v úctě a žij podle Jeho vůle.“

18.1.2019 v 7:18 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Karel Sýkora

Johnny Cash – Jesus

J. R. Cash byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků.

17.1.2019 v 19:18 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 111 |

Karel Sýkora

Karel Čapek – citát

Karel Čapek byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka.

17.1.2019 v 6:39 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 75 |
Počet článků 46 Celková karma 15.45 Průměrná čtenost 333

"Servírovat hudbu k jídlu je urážka nejen kuchaře, ale i hudebníka." - Gilbert Keith Chesterton

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz