Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noblesní cembalo a jeho první dáma - Zuzana Růžičková - 2

4. 01. 2017 8:58:31
Své oblíbené skladby, mnohdy celá díla pro cembala barokních autorů, nahrávala na dlouhohrající desky. Supraphon ocenil 300 000 prodaných nosičů platinovou deskou a cenu Grand Prix ji toto nakladatelství udělilo dvakrát.

Komplexní soubory děl pro ni vydávala světově známá hudební vydavatelství jako např. Erato, Columbia Nippon. U Warner-Classic, právě nyní vychází znovu komplet 20 CD disků s jejími nahrávkami díla J. S. Bacha, které pro Erato nahrála mezi lety 1965 - 1975. Mimoto si ještě našla čas zasedat jako člen předsednictva Mezinárodního festivalu Pražské jaro a jako člen vedení sdružení Neue Bachgesellschaft v Lipsku. Koncertovala po celém světě, na všech kontinentech.

 Václav Vavřinec Reiner - Orfeus se zvířaty v krajině – (před r. 1720) Václav Vavřinec Reiner - Orfeus se zvířaty v krajině – (před r. 1720) (http://jdem.cz/cvppj4)

Dnes platí nejen za odbornici na Bachova cembalová díla, ale také na tvorbu méně hraných barokních autorů, jako jsou Jean-Philippe Rameau či Francois Couperin. Vydala kolem 100 alb, kompletní klávesová díla Johanna Sebastiana Bacha, Domenica Scarlattiho, díla Jiřího Antonína Bendy, klávesové skladby Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho i Bohuslava Martinů a mnoho jiných dílčích alb. Ačkoliv by se řeklo, že cembalo je historický nástroj, ona svou prací velmi přispěla k vlně, která jej koncem 20. století vynesla opět na výsluní novodobé klasické hudby. V tomto oboru se za účinné podpory svého manžela, skladatele Viktora Kalabise, stala velkou propagátorkou a znalcem současných skladeb. Tvorba českých komponistů (Viktor Kalabis, Ilja Hurník, Jan Rychlík, Jan Klusák apod.), se stala jejím koníčkem.

Celoživotní dílo Zuzany Růžičkové je neobyčejně rozsáhlé. Nakladatelství Supraphon před pěti lety vydalo k jejímu jubileu průřezové dvojalbum Hommage à Zuzana Růžičková.

Jan Kupecký – Alegorie malířství (patrně 1716) Jan Kupecký – Alegorie malířství (patrně 1716) (http://jdem.cz/cvppk7)

Je neuvěřitelné, co všechno za svůj život stihla vytvořit tato vlídná, usměvavá dáma. Byla houževnatá a pracovitá a dokázala obsáhnout široké žánrové spektrum. Ještě nyní, ve vysokém věku, spolupracuje s mladými talenty a stále ještě jim pomáhá porozumět cembalu. Nechme ji samotnou popsat, jak prociťuje hudbu a porovnat, jak soudobě odlišně ji vnímá hudební mládí v jejím oboru. Pro časopis Harmonie poskytla velmi zajímavý rozhovor se svým žákem, talentovaným cembalistou Mahan Esfahanim z dalekého Íránu, dnes již uznávaným cembalistou, jehož kariéru pedagogicky ovlivnila a stále ještě nepřestává sledovat. Živý zájem o budoucnost, o to, kam se ubírá vývoj soudobé hudební tvorby, bystrý úsudek a nezdolná povaha, ji činí stále mladou.

V naší rodině byla její alba od mého dětství často hraná. Vybrala jsem tedy ze svých oblíbených, několik ukázek. Poznámky k jednotlivým skladbám jsem uvedla podle svých niterných pocitů. Tak jak skladby vnímám jako posluchač (nikoliv jako interpret).

Zaposlouchejte se také a nechte na sebe její umění působit, každý vlastním srdcem.

Johann Sebastian Bach – Koncert pro cembalo č. 5 F-moll BWV 1056. Ve třech částech, allegro, largo a presto, je dobře znát, jak skladatel rozlišil stylově a tempem každou z nich. V largu velmi vyniká její jemný, avšak důrazný úhoz. Popřemýšlejme, jak porovnat své pocity z ukázek s jejími, které rozebírá v rozhovoru pro časopis Harmonie. Jakou úctu a pokoru trvale chová vůči velkému skladateli.

Georg Friedrich Händel – „The Harmonious Blacksmith“ – Air a Variace E-moll ze Suity č. 5, Kniha I. (11/1972). Možná tu melodii také poznáváte. Obdivuhodná bravura a jistý prstoklad, velmi rychlé tempo po celou dobu skladby.

Henry Purcell – Rondo D-moll (Japonsko 1975). Méně často hrané a přitom tak líbezné. Malá zajímavost – v případě nouze si dokázala drobnější poruchy na cembalu dokonce sama opravit. Opravdu, se šroubovákem v ruce. Výběr nástrojů, na které hrála, by vydal na samostatný blog – možná při příštím jubileu...

Francois Couperin – Les Barricades Mystérieuses – stále si říkám, zda měla k dispozici zvláštně znějící cembalo, anebo dovedla tak brilantně využít k barvě tónů obě klaviatury a rejstříky – všimněte si, v závěru zní víc jako strunný nástroj, než klávesový a úplně jinak, než na počátku skladby. Mile tu překvapuje Couperin melodičností a invencí.

Georg Friedrich Händel – Sonáta A-moll č. 3 pro housle a cembalo, op. 1 – sólo na housle Josef Suk. Části: andante – allegro – adagio – allegro. Je to určitě z období jejich nejlepších let – myslím tím obou sólistů. Pravděpodobně jde o LP desku Sonáty pro housle a cembalo, vydanou Gramofonovým klubem Supraphonu v r. 1978. Omlouvám se za občasné technické šumy, ale čistší ukázka nebyla bohužel k dispozici.

Petr Brandl – Panna Marie ve zvěstování - (kolem r. 1728)Petr Brandl – Panna Marie ve zvěstování - (kolem r. 1728) (http://jdem.cz/cvppn7)

Paní profesorka Růžičková už nekoncertuje. Sama o tom žertuje se svým typickým smyslem pro humor: „Je lepší, když lidé říkají: „to je škoda, že už nehraje, než aby říkali: to je škoda, že ještě hraje". Po smrti svého manžela žije stále v bytě v Praze na Vinohradech a tak mé pozdravy a blahopřání letí právě tam. Ráda bych Vám, paní profesorko, poděkovala, jménem nás všech, bezejmenných posluchačů a milovníků vaší hry, za krásu, kterou šíříte po celý svůj dlouhý a bohatý, hudební život. S potěšením Vám za nás přeji ještě hodně roků v dobré kondici, zdraví a radosti z hudby v láskyplném prostředí rodinného kruhu vašich nejbližších.

Poznámka:

Začátkem letošního roku se plánuje dokončení 90 minutového dokumentu pod názvem „Zuzana: Music is life“ a připravují ho režijně i produkcí manželé Peter a Harriet Gordon Getzels, kteří prosluli řadou světově oceňovaných dokumentárních pořadů, např. pro National Geographic a BBC. Můžeme se tedy těšit, že její osudy budou konečně zpracovány i ve filmu. Od pondělí 9.1.2017 zahájí rozhlasová stanice Vltava 5-ti dílný cyklus jejích vzpomínek pod názvem „Osudy“, denně vždy od 11.30 do 12.00 hod. Dne 11.1.2017 od 21.40 hod. odvysílá ČT ART se Zuzanou Růžičkovou rozhovor a recitál.

Georg Flegel – Oběd se smaženými vejci – zátiší (po r. 1600) nyní ve Staatsgalerie Aschaffenburg v Německu.Georg Flegel – Oběd se smaženými vejci – zátiší (po r. 1600) nyní ve Staatsgalerie Aschaffenburg v Německu. (http://jdem.cz/cvppp3)

Obrázky v článku lze rozkliknout. Informace získány z veřejných zdrojů na internetu (viz URL adresy v odkazech); BcA. Hana Tmějová: "Zuzana Růžičková, Život s cembalem.

Autor: Dana Šumová | středa 4.1.2017 8:58 | karma článku: 9.23 | přečteno: 201x

Další články blogera

Dana Šumová

Zuzana Růžičková už není...

odlétla do míst, kde se setkávají hudba. talent, píle a lidé s Bohem. Čeká na ní vzácná společnost – její milovaný manžel Viktor Kalabis, Johann Sebastian Bach, skvělé cembalo – a Bůh.

28.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 245 | Diskuse

Dana Šumová

Ryzí Čech Smetana a světově respektovaný Angličan Shakespeare – není to protimluv?

Co mohou mít ti dva vůbec společného? Každý jiná národnost, jiná doba, odlišné umělecké zaměření. A přesto se najde společný jmenovatel. Přinejmenším jeviště.

4.9.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 235 | Diskuse

Dana Šumová

Překvapení na Bodamském jezeře…

Honosný název, spousta peněz, premiérové publikum, efektní scéna. To jsou atributy letošní prestižní premiéry Carmen na Bodamském jezeře pod hlavičkou Festivalu Bergenz.

23.8.2017 v 15:00 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 405 | Diskuse

Dana Šumová

Kaleidoskop talentů

Myslím, že teď o prázdninách je nejlepší doba zastavit se a prozkoumat v klidu, zdali je třeba se o naši hudební budoucnost bát – anebo se na ni těšit.

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 6.57 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – jednání v omylu

Po návštěvě úřadu jsem se ocitl v patové situaci. Předělání projektu (natož pak stavby) nepřicházelo v úvahu z finančních důvodů. Jednání obou úřednic bylo natolik přesvědčivé, že jsem nabyl dojmu,

22.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 421 | Diskuse

Richard Siemko

Svoboda a přímá demokracie s jedinou podmínkou

Je docela smutné, když nás na naše nelogické jednání musí upozornit napůl cizinec. Naše tradiční strany v tomto selhaly.

22.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 1427 | Diskuse

Jakub Zeman

Proč urážet někoho s opačným názorem ve volbách?

V pátek a včera proběhly v České republice volby do poslanecké sněmovny. Ať se to někomu líbí nebo ne, byly demokratické. A právě to se spoustě lidí v „demokratické“ České republice očividně nelíbí.

22.10.2017 v 16:00 | Karma článku: 34.25 | Přečteno: 912 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kostky jsou vrženy

... a co bude dál, záleží ne na všech, ale na mnoha aktérech volebního klání, které pravda z dnešního pohledu, nebylo asi příliš šťastné - ale po bitvě, bývá mnohý generál, jak se říká. 3 + 1 osobní postřeh k výsledku voleb.

22.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 11.99 Průměrná čtenost 370

"Servírovat hudbu k jídlu je urážka nejen kuchaře, ale i hudebníka." - Gilbert Keith Chesterton

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.