Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noblesní cembalo a jeho první dáma - Zuzana Růžičková - 1

4. 01. 2017 7:47:16
Kultivovaná a milá umělkyně, které všichni na celém světě říkají „první dáma cembala“. Světově slavné jméno, cembalistka především, ale také klavíristka, hudební pedagožka, profesorka na vysoké škole, cembalu zasvětila celý život.

Nahrála množství alb a dlouhohrajících desek a její přednes díla Johanna Sebastiana Bacha je neopakovatelný. Platí za specialistku na jeho klávesové dílo.To všechno je paní profesorka Zuzana Růžičková. Ráda bych zde ve dvoudílném cyklu přiblížila její osudy i tvorbu. Dne 14.1.2017 totiž oslaví kulaté narozeniny a nemohla jsem nevyužít příležitost, jak jí za nás posluchače k tomuto významnému jubileu poblahopřát a vyjádřit úctu a obdiv. Její osud by vydal na celovečerní životopisný film a je s podivem, že se toho ještě nikdo nechopil.

V tomto dílu bych ji ráda přiblížila jako osobnost. Druhou část bych pak chtěla věnovat diskografii, ukázkám a pocitům, které v posluchači její hra evokuje.

Václav Vavřinec Reiner – Hudba – freska Salla terrena Vrtbovské zahrady, Praha – Malá Strana (1720-1)Václav Vavřinec Reiner – Hudba – freska Salla terrena Vrtbovské zahrady, Praha – Malá Strana (1720-1) (http://jdem.cz/cvpnc4)

Pocházela ze středostavovské, židovské rodiny z Plzně. Pět meziválečných let se věnovala především hře na klavír pod vedením významné plzeňské pianistky a pedagožky Marie Provazníkové-Šaškové. V té době ještě cembalo studovala souběžně, ze zájmu. Snila o studiu v Paříži u slavné Wandy Landowské, jenže vypukla válka a naráz bylo všechno jinak.

Odsunuta byla celá její rodina. Ve čtrnácti protrpěla kruté čtyři válečné roky. Prošla třemi koncentračními tábory. Terezín, Osvětim-Březinka a Bergen-Belsen přežily z celé rodiny jen ona s maminkou. Nacisty byla vězněna až do konce války, na nucených pracích při odstraňování trosek si poničila ruce. Sama říká, že Bachova hudba jí v té době zachránila život. Byla terapií, která jí pomohla po válce, sebrat se z depresí, shromáždit síly a začít plánovat jak dál.

Jan Jiří Etgens – Skica k fresce v Kapli P. Marie Czenstochowské (kolem r. 1725)Jan Jiří Etgens – Skica k fresce v Kapli P. Marie Czenstochowské (kolem r. 1725) (http://jdem.cz/cvpnd4)

Po návratu domů si musela napřed doléčit zničené ruce a vzchopit se zdravotně. Pak začala systematicky cvičit – pokračovat tam, kde studium válka přervala. Byla tak výrazný talent, že první roky na AMU pod vedením pianisty profesora Františka Raucha skládala ročníkové zkoušky každé čtvrtletí, aby dohnala ostatní studenty. V rozhovorech s novináři se tomu později usmívala a říkala: „Já měla skutečně v dotaznících, v kolonce vzdělání, pouze poznámku: 8 tříd obecné školy a AMU.“ Po neuvěřitelně krátké době, za rok a čtvrt, vše dohnala do té míry, že zahájila koncerty na veřejnosti. Až ve 3. ročníku na AMU, u profesora Oldřicha Kredby v letech 1949-1950, si jako hlavní studijní směr vybrala hru na cembalo.

Prvním vítězstvím byla mezinárodní soutěž v Mnichově v r. 1956. Dokázala zvítězit, přestože se pouhý den před finálovým koncertem dozvěděla, že dirigent Rafael Kubelík všechny interprety odmítl doprovázet na protest proti účasti osoby, vyslané československým komunistickým režimem. Nevzdala to, do druhého dne nastudovala orchestrální part své soutěžní skladby - jednalo se o Koncert G-moll Jiřího Antonína Bendy – a soutěž vyhrála. Tím se jí otevřela cesta ke studiu hry na cembalo v Paříži, u profesorky Marguerite Roesgen-Champion, švýcarské skladatelky a slavné cembalistky.

Karel Škréta - Maxmiliana ze Šternberku – detail (kolem r. 1665)Karel Škréta - Maxmiliana ze Šternberku – detail (kolem r. 1665) (http://jdem.cz/cvpnk4)

Od konce 60. let min. století začíná její hvězdná kariéra. Vydává dlouhohrající desky, přednáší na AMU v Praze, postupně vyučuje také v Bratislavě, Curychu a Stuttgartu. Účinkuje se špičkovými interprety. Např. s houslistou Josefem Sukem nahrává skladby pro housle a cembalo. Jejími partnery na představeních byly hvězdy klasické hudby, např. pianista Svjatoslav Richter, kterého velmi obdivovala, violoncellista Pierre Fournier, koncertovala s nejslavnějšími dirigenty a orchestry své doby. Od r 1989 je národní umělkyní, v r. 1990 se na pražské AMU stává profesorkou, je jedním z členů Pražských komorních sólistů, sbírá po světě prestižní ocenění.

Ta nejvyšší získává od renomovaných institucí. Francouzská l ́Académie Charles-Cros jí čtyřikrát udělila Grand Prix du Disque. Na Francouzském velvyslanectví v Praze jí byl roku 2003 udělen titul rytíře Řádu umění a literatury. V r. 2011 v Cáchách obdržela cenu Karla IV za celoživotní uměleckou činnost a v r. 2012 čestný doktorát AMU v Praze. Dne 12.11.2013 převzala v Rudolfinu cenu Granátové hvězdy Bohemian Heritage Found za trvalé obohacení národní kultury, mimo našich představitelů Prahy a Federace židovských obcí, také z rukou slavné pěvkyně Cecilie Bartoli. Prestižní ceny přijala rovněž od významných měst, jako např. od Hamburku v r. 1994 Zemskou medaili za umění a vědy. Státní vyznamenání za zásluhy o stát přišlo z rukou presidenta republiky Václava Klause v r. 2003. Kompletní výčet by byl opravdu dlouhý.

V dalším článku bych se chtěla věnovat jejímu rozsáhlému dílo - diskografii a způsobu, jakým její umění působí na posluchače.

Gobelín Aineas a Dídó  – z bruselské dílny (detail), nyní ve vstupní hale radnice v holandském NijmegenuGobelín Aineas a Dídó – z bruselské dílny (detail), nyní ve vstupní hale radnice v holandském Nijmegenu (http://jdem.cz/cvpm77)

Obrázky v článku lze rozkliknout. Informace získány z veřejných zdrojů na internetu (viz URL adresy v odkazech); BcA. Hana Tmějová: "Zuzana Růžičková, Život s cembalem.

Autor: Dana Šumová | středa 4.1.2017 7:47 | karma článku: 10.13 | přečteno: 234x

Další články blogera

Dana Šumová

Zuzana Růžičková už není...

odlétla do míst, kde se setkávají hudba. talent, píle a lidé s Bohem. Čeká na ní vzácná společnost – její milovaný manžel Viktor Kalabis, Johann Sebastian Bach, skvělé cembalo – a Bůh.

28.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 245 | Diskuse

Dana Šumová

Ryzí Čech Smetana a světově respektovaný Angličan Shakespeare – není to protimluv?

Co mohou mít ti dva vůbec společného? Každý jiná národnost, jiná doba, odlišné umělecké zaměření. A přesto se najde společný jmenovatel. Přinejmenším jeviště.

4.9.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 235 | Diskuse

Dana Šumová

Překvapení na Bodamském jezeře…

Honosný název, spousta peněz, premiérové publikum, efektní scéna. To jsou atributy letošní prestižní premiéry Carmen na Bodamském jezeře pod hlavičkou Festivalu Bergenz.

23.8.2017 v 15:00 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 405 | Diskuse

Dana Šumová

Kaleidoskop talentů

Myslím, že teď o prázdninách je nejlepší doba zastavit se a prozkoumat v klidu, zdali je třeba se o naši hudební budoucnost bát – anebo se na ni těšit.

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 6.57 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – jednání v omylu

Po návštěvě úřadu jsem se ocitl v patové situaci. Předělání projektu (natož pak stavby) nepřicházelo v úvahu z finančních důvodů. Jednání obou úřednic bylo natolik přesvědčivé, že jsem nabyl dojmu,

22.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 421 | Diskuse

Richard Siemko

Svoboda a přímá demokracie s jedinou podmínkou

Je docela smutné, když nás na naše nelogické jednání musí upozornit napůl cizinec. Naše tradiční strany v tomto selhaly.

22.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Jakub Zeman

Proč urážet někoho s opačným názorem ve volbách?

V pátek a včera proběhly v České republice volby do poslanecké sněmovny. Ať se to někomu líbí nebo ne, byly demokratické. A právě to se spoustě lidí v „demokratické“ České republice očividně nelíbí.

22.10.2017 v 16:00 | Karma článku: 34.25 | Přečteno: 910 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kostky jsou vrženy

... a co bude dál, záleží ne na všech, ale na mnoha aktérech volebního klání, které pravda z dnešního pohledu, nebylo asi příliš šťastné - ale po bitvě, bývá mnohý generál, jak se říká. 3 + 1 osobní postřeh k výsledku voleb.

22.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 11.99 Průměrná čtenost 370

"Servírovat hudbu k jídlu je urážka nejen kuchaře, ale i hudebníka." - Gilbert Keith Chesterton

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.