Jaroslav Seifert a Antonín Dvořák

8. 06. 2018 8:00:08
Ti dva se mohli potkat tak nanejvýš v mateřské školičce. Napadlo mě to nedávno, když jsem si pročítala po letech prorockou báseň Jaroslava Seiferta Píseň velryb (sbírka Deštník z Piccadilly):
Keporkak - ještě se vyskytují...
Keporkak - ještě se vyskytují... (http://jdem.cz/d7zbg9)

„Záhy jsem potichu zanevřel i na Paříž. Se zběsilostí velkých měst Ameriky ztrácela rok co rok na své koketní starobylosti a je jiná.

Nad mořem však utkvěl čas jako hvězda. Vlny bijí věčně do svých skal, a kdyby ještě dnes slunily se pod nimi Knüpferovy najády, ani za dlouhých sto let nepoznaly by vrásky.

Pan Roger Payne a jeho žena Katy porozuměli řeči velryb a u Havajských ostrovů a u Bermud natočili zpěv plejtváků, kterým říkají námořníci keporáci.

Velryby už málem vymírají. Mohla by to být spíš píseň pohřební. Ale není! V těch šerých hlubinách moře zní slavnostně.

Snad bychom měli povstat, smeknout klobouky a stát pozorně a zpříma jako majáky.

Možná, že je to hymna moře! Zní zřídkakdy, ale zato od počátku světů.“

Báseň skončila, myšlenky se honí dál. Přemýšlím o tom, co dělá velikány velkými. Asi nejvíc to, že nehledí jen do doby svého žití, ale jejich vize překlene celé epochy. Pak se jen udiveně otáčíme a říkáme si: „Je to možné že oni věděli co přijde už tenkrát?“.

Antonín Dvořák - pohlednice (1890)..
Antonín Dvořák - pohlednice (1890).. (http://jdem.cz/d7zbw5)

Evropa momentálně žije migrací, zaplavuje nás názory, odsudky, obavami. Ale vzpomeňme si – i my máme rodáky, kteří proslavili na věky jméno naší země v cizině. Za všechny – Antonín Dvořák. Také člověk, jehož vize překračuje staletí. Ve svých skladbách využil jako jeden z prvních synkopy, inspiraci technickými vynálezy, černošskými gospely, jeho hudba rozdává pochopení a hojí rány osudu. Ale nejvíc se dotýká srdcí utečenců svou tesklivou Novosvětskou. Také operou Jakobín. Inspiroval další hudební velikány, od Gershwina až po Arvo Pärta. Je to hudba, které porozumí každý, kdo někdy musel opustit svůj domov. Okouzluje lidi na celém světě, bez ohledu na rozdílné náboženství, kulturu, majetkové poměry, duchovní bohatství. Ještě dnes nás udivuje, jakou úctu mu celá léta projevují v tak společensky odlišných zemích, jako je Japonsko, Čína, Amerika.

Měli bychom všichni usilovat o to, aby náš život a to, co po sobě zanecháme, přesahovalo naši dobu do budoucna. Vybrala jsem několik ukázek z díla Antonína Dvořáka, pro dokreslení rozmanitosti jeho tvorby. Jde vesměs o drobná díla, miniatury, která se hrají jen občas. Začneme ale Jakobínem, jeho příběh se opakuje v každém stěhování národů.

Jakobín – My cizinou jsme bloudili – 2. jednání, dvojzpěv Julie a Bohuše, soprán Stanislava Součková a baryton její bratr Jaroslav Souček. Nahrávka byla pořízena r. 1985 kdy mu bylo 50 let, madam Součkové v té době bylo dokonce již 62 let – neuvěřitelný hlas. Dirigent Bohumír Liška, bohužel není jasné, jaké těleso zde řídí. V r. 1985 byl ještě dirigentem orchestru ND, ale v Č. Budějovicích k 75. výročí mohl hostovat.

Miniatury – op. 75a, housle Josef Suk, klavír Rudolf Firkušný, živě z Tokia (1992).

Mazurek – E-moll, op. 49, housle David Oistrach, klavír Frída Bauer (Moskva 1972). Věnujte pozornost vedle dech beroucího houslisty, také ukrajinské pianistce. Bez ní by byl prožitek poloviční.

Maličkosti – pro smyčcové trio a harmonium1.část – Allegretto scherzando, op. 47, The Vienna Philharmonia Quintet, housle Wolfgang Poduschka a Alfred Staar, violoncello Wolfgang Herzer, harmonium – Peter Planyavsky (1975). Velmi neobvyklá kombinace nástrojů. Moc krásně zní.

Biblické písně – „Při řekách babylonských“ – op. 99 – bas Eduard Haken, nahrávka v kostele sv. Jakuba na Zbraslavi. Každý mimo domov vzpomínáme na „svůj Sion“.

Informace získány z archivu autorky a veřejných zdrojů na internetu (viz URL adresy v odkazech).

Autor: Dana Šumová | pátek 8.6.2018 8:00 | karma článku: 13.18 | přečteno: 234x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 235 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 312 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 439

"Servírovat hudbu k jídlu je urážka nejen kuchaře, ale i hudebníka." - Gilbert Keith Chesterton

Seznam rubrik

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...